Turystyka astronomiczna – co to takiego?

Pojęcie turystyki astronomicznej wiąże się z dwoma równoległymi zjawiskami. Może dotyczyć bardzo dalekich podróży, kiedy na przykład podczas całkowitego zaćmienia Słońca wiele osób decyduje się na wycieczkę w miejsce, z którego można je zaobserwować. Jednak jeśli chodzi o mniej niecodzienne wydarzenia na niebie, takie jak koniunkcje planet, deszcze meteorytów czy choćby obserwacja powierzchni Księżyca, również warto zdecydować się na turystykę astronomiczną, a to z uwagi na bardzo powszechne zanieczyszczenie światłem, które często utrudnia, jeśli nie uniemożliwia, obserwacje nocnego nieba.

W celu prowadzenia obserwacji gwiazd i planet warto wybrać się w tak zwane obszary ochrony ciemnego nieba. W Polsce znajdują się obecnie dwa parki ciemnego nieba, w Sudetach i Bieszczadach, i planowane jest utworzenie dwóch kolejnych. Turystom zainteresowanym zjawiskami na nocnym niebie oraz początkującym astronomom przyda się lekki, prosty w użyciu teleskop dający nieco większe niż podstawowe możliwości, na przykład teleskop sky-watcher 705az2, krótkoogniskowy, niewielki, a więc wygodny w transporcie teleskop refrakcyjny.

Sprzęt o takich specyfikacjach, jak teleskop sky-watcher 705az2 pozwala na obserwacje powierzchni Księżyca, gwiazd o jasności nie mniejszej niż 11,8 mag, najjaśniejszych mgławic, galaktyk i gromad, faz Wenus i Merkurego, czapy polarnej na powierzchni Marsa, pasów na tarczy Jowisza i przemieszczania się jego księżyców galileuszowych, a także pierścienia Saturna i najjaśniejszego z jego księżyców. https://www.hobby4men.com/teleskop-sky-watcher-synta-bk705az2-do-sw-2101.html

Comments are closed.