Najważniejsze parametry przy wyborze lornetki

Główne zadanie lornetki to powiększenie i przybliżenie konkretnego obiektu. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje i modele lornetek. Wybór tej konkretnej nie jest zatem łatwy. Dlatego warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, wybierając lornetkę.

Powiększenie lornetki

Jednym z najważniejszych parametrów, jaki uwzględniony musi być przy wyborze lornetki, jest jej powiększenie. Innymi słowy, chodzi o to, jak bardzo dany obiekt, na który się patrzy, zostanie powiększony. Najczęściej lornetki określane są dwoma wartościami. Mowa tu o powiększeniu i średnicy obiektywu, np. 10 x 35. Pierwsza liczba to właśnie stopień powiększenia. Druga wartość to średnica obiektywu. Co ciekawe, bardzo duże powiększenie lornetki wcale nie jest czymś pozytywnym. Zakłada się, że lornetka nie powinna mieć powiększenia większego niż 12. Jeśli będzie ono większe, to zbyt duży obraz może powodować drżenie rąk.

Średnica obiektywu lornetki

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać lornetkę, nie można zapomnieć o takim parametrze jak średnica obiektywu. Chcąc dobrać optymalną średnicę obiektywu lornetki, pod uwagę wziąć należy średnicę źrenicy ludzkiego oka. Przy dłużej ilości światła źrenica zwęża się, a w ciemnościach zaczyna się rozszerzać. Dlatego też istotne jest tu, to kiedy będzie się częściej korzystać z lornetki, w dzień czy w nocy. Jeśli zamierza się korzystać z lornetki w dzień, to wystarczająca powinna być średnica obiektywu wynosząca 25. W nocy lepiej jest korzystać z lornetki o większej średnicy obiektywu, nawet 50.

Pole widzenia lornetki

Aby dobrze zrozumieć jak wybrać lornetkę, trzeba jeszcze wspomnieć o kwestii pola widzenia. Mowa tu o tym, jak duży obszar widzi się przez lornetkę. Im większe pole widzenia, tym większy obszar można przez lornetkę obserwować. Przykładowo, jeśli wartość ta wynosi 60 stopni lub więcej, to ma się tu już do czynienia z lornetką szerokokątną. Co ciekawe, im mniejsze powiększenie, tym większe jest pole widzenia lornetki. To również należy mieć w pamięci, wybierając konkretny model lornetki.

Comments are closed.