Celownicza luneta – jak ją wybrać?

Dzięki lunecie celowniczej można o wiele skuteczniej strzelać na dalekie dystanse z broni palnej. W Polsce istnieją sklepy, w których można ją zamówić. Każdy typ celownika przeznaczony jest do innej broni palnej. Bardzo popularne jest zakładanie lunety celowniczej na standardową broń myśliwską. Ludzie często też zakładają ją na zwykła wiatrówkę. Warto dowiedzieć się, jak wybrać lunetę celowniczą. 

Jak wybrać lunetę celowniczą?

Niezależnie od przeznaczenia danej lunety celowniczej, każdy z celowników ma podobną budowę, a także sposób działania. Okazuje się, że mimo postępu, a także doskonalenia konstrukcji każdy typ lunety zbudowany jest z obiektywu, a ponadto okularu, który połączony jest korpusem. Trzeba też nadmienić, iż w środkowej części znajdują się bębny korekcyjne, które przeznaczone są do wprowadzania wszelakich nastaw. Należy pamiętać, że w środkowej części bądź przy obiektywnie znajduje się nierzadko pokrętło korekty błędu paralaksy. Sytuacja wygląda inaczej przy okularze, bowiem umieszczony jest pierścień, który odpowiada za zmianę powiększenia bądź regulację pozwalającą skutecznie niwelować wadę wzroku strzelca. 

Dobrej jakości luneta celownicza

Oczywiste jest to, że sercem każdej lunety celowniczej są zespoły soczewek. To właśnie od ich jakości oraz staranności obróbki zależy to, co zobaczymy w lunecie. Może to być wiernie oddający rzeczywistość obraz, który jest pełen nasyconych barw. W gorszym przypadku uzyska się efekt zamglonego oraz pełnego zniekształceń widoku tarczy. Trzeba pamiętać o tym, że o wartości soczewki decydują trzy podstawowe czynniki. Mowa tutaj o jakości surówki szklanej, z której soczewki są zrobione. Drugim czynnikiem jest precyzja obróbki, a ostatnim – rodzaj powłok, którymi są pokryte. Co ciekawe, surowiec wytapiają wyspecjalizowane huty szkła zlokalizowane w Azji oraz Europie. Najlepiej jest wybrać sprawdzonego i renomowanego producenta. W ten sposób można być spokojnym o jakość zamówionej lunety celowniczej. Dobry producent zapewnia o gwarancji swojego sprzętu.

Comments are closed.