Czym powinna wyróżniać się bezpieczna maska przeciwgazowa?

Maska przeciwgazowa to obowiązkowe wyposażenie w przypadku niektórych zawodów. Częsty kontakt z pyłami i niebezpiecznymi substancjami może odbić się na zdrowiu pracowników. Korzystanie z masek wynika również z przepisów BHP. Czym sugerować się przy ich zakupie? 

Rodzaje masek przeciwgazowych 

Maski przeciwgazowe dzielą się na różne rodzaje, w zależności od stopnia ochrony. Dużą skuteczność w przypadku pyłów zapewnia maska filtracyjna, która pozbywa się ponad 99% zanieczyszczeń w powietrzu. Jest to możliwe dzięki specjalnym filtrom i pochłaniaczom. Inaczej działają maski izolacyjne, gdzie oddychanie umożliwia tlen dostarczany przez urządzenie. Działanie opiera się tutaj na pracy pochłaniacza regeneracyjnego. Maska przeciwgazowa może być też jednorazowa, gdzie do produkcji używa się włókniny polipropylenowej. Najczęściej przydaje się ona w sytuacjach awaryjnych (w razie np. szybkiego opuszczania budynku). 

maska przeciwgazowa

O czym pamiętać przy zakupie maski przeciwgazowej? 

Maska przeciwgazowa powinna wyróżniać się paroma podstawowymi cechami. Przy zakupie warto uwzględnić: 

  • poziom zanieczyszczenia powietrza w miejscu pracy
  • rodzaj użytych filtrów
  • materiał wykonania maski 

Rodzaj użytej maski powinien być określony w przepisach BHP. Przy umiarkowanym zagrożeniu w zupełności powinna wystarczyć wersja filtracyjna. Jeśli w powietrzu pojawiają się substancje niebezpieczne – wskazana jest maska izolacyjna. Nawet niewielkie przedostawaniu się gazu może być niebezpieczne dla zdrowia. Przy pracy z pyłami za materiał ochronny może posłużyć filtr w formie metalowej puszki. Stosuje się także materiałowe podkłady, które ułatwiają oddychanie. 

Comments are closed.